Architektura Domu Pomocy Społecznej przy ul. Ugory, dawnego Domu Weterana

Dom Pomocy Społecznej w Poznaniu przy ul. Ugory 18/20 został utworzony 40 lat temu jako Dom Weterana. Z okazji rocznicy proponujemy kilka słów o samym budynku DPS.

Jest to obiekt modernistyczny, zaprojektowany przez zespół architektów – Zygmunt Skupniewicz, Witold Milewski, Lech Sternal, związanych z poznańskim Miastoprojektem  i odpowiadających za kilkanaście ważnych realizacji na terenie miasta w latach 60. i 70. XX w. (przede wszystkim związanych ze szkolnictwem i nauką). Nawiązuje do najlepszych tradycji europejskiego modernizmu. W założeniu architektonicznym dominuje chęć wpisania zespołu w otaczającą go przyrodę, w tym zwłaszcza w dość stromo opadającą dolinę Warty i stary, historyczny drzewostan, związany z ogrodem Bractwa Kurkowego, stanowiącego popularny cel spacerów mieszkańców Poznania od końca XIX wieku.

Pierwsze szkice koncepcyjne wykonano w 1965 r. Na ich podstawie wybrano wariant zrealizowany w latach 1969 – 1972.

Jasny budynek charakteryzuje układ tarasowy – centrum stanowi dziedziniec wewnętrzny. Pokoje (1- i 2-osobowe) zgrupowano w dwóch skrzydłach (po cztery kondygnacje). Rozwiązanie sprzyja dobremu doświetleniu pokoi i zapewnia możliwość swobodnego wychodzenia na tarasy z widokiem na dolinę Warty. Silne nachylenie stoku w kierunku rzeki zapewnia także dobry mikroklimat.

DPS przy ul .Ugory 18/20 to […] wybitny przykład architektury wpisanej w naturalny krajobraz, w sposób godny Wrighta czy Aalto.

(źródło Wikipedia pl.)

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności.